Dikscommuniceert Dikscommuniceert Dikscommuniceert Dikscommuniceert
  • Home
  • Wat doet Diks
    • BLIJER PRESENTEREN
    • OVERTUIGEND PITCHEN
    • AUTHENTIEK VERHAAL: STORYTELLING
    • IMPACTPLUS ABONNEMENT
    • BOEK
    • DIKSMAAKT
  • Wie is Diks
    • REVIEWS
  • Blog
  • PROJECTEN
  • Contact
Dikscommuniceert Dikscommuniceert
  • Home
  • Wat doet Diks
    • BLIJER PRESENTEREN
    • OVERTUIGEND PITCHEN
    • AUTHENTIEK VERHAAL: STORYTELLING
    • IMPACTPLUS ABONNEMENT
    • BOEK
    • DIKSMAAKT
  • Wie is Diks
    • REVIEWS
  • Blog
  • PROJECTEN
  • Contact
sep 15
Help, wat doe ik met mijn armen als ik moet presenteren?

Help, wat doe ik met mijn armen?

  • 15 september 2017
  • Presentatiecoaching, Themablog

Veel mensen weten het gewoon niet. Maar in iedereen zit al een blije spreker! Sprekers ervaren presenteren nog vaak als een taak, een opdracht of soms zelfs een nare klus. En hoe je je voelt op het podium straalt uit in jouw verhaal, jouw boodschap en naar jouw publiek. Zo krijg ik bijvoorbeeld vaak de vraag van mannelijke sprekers: “Wat moet ik met mijn armen doen?”

Armen bij de afwas

En die vraag snap ik, maar ze is tegelijkertijd ook best een beetje vreemd. Want mannen maken zich geen zorgen over hun armen als ze bij de koffiemachine staan. Of in de rij bij de Albert Heijn. Of wanneer ze hun partner helpen bij de afwas. Het is een vraag die zij zich vooral stellen als ze moeten presenteren. Dan is er kennelijk een heel andere verwachting van ‘armen’. Alsof ze dan ineens op missie zijn en een speciale controle vergen. Herken je dat …?

In de gevarendriehoek

Als je het zo bekijkt, is dat wel bijzonder. Want jouw armen doen jouw hele leven al wat ze moeten doen, zonder dat je je daar op enig moment bewust van bent of hoeft te zijn. Maar juist op een podium wordt het dan ‘een dingetje’. Ik zie vaak mannen die in de ‘presentatiemodus’ gaan staan: handen voor hun buik met vingertoppen tegen elkaar (de gevarendriehoek), handen achter de rug (de schoolmeesterpositie), of de handen voor het kruis (de voetbalvariant). En het ziet er allemaal zo onnatuurlijk uit! Van die houding alleen zou je je al ongemakkelijk voelen!

Geen regie!

Hoe fijn is dat nu, om allerlei aangeleerde trucjes te moeten toepassen om gewoon te kunnen praten? Hoe zou het zijn als je stopt met die regie te willen voeren over je armen en handen? En ze gewoon te laten doen wat ze jouw hele leven al doen? Het mooie is dat ze dan vanzelf gaan bewegen als je gaat praten! Armen hebben namelijk helemaal geen regie nodig. Ze ondersteunen jouw lijf en jouw gedachten al jaren, gewoon, omdat ze dat doen.

Wat doe jij met je armen?

Ben je je erg van jouw armen bewust als je moet presenteren? Weet je eigenlijk niet zo goed waar je ze moet laten? In je zakken? Eén hand in je zak, de andere los? Met je duimen tegen elkaar? Je duimen aan je broekriem? Achter je rug? Voor je kruis? Hoe dan?

  • Vraag je dan eens af waarom je bij presenteren het ineens belangrijk vindt wat je armen doen. Zijn er nog andere momenten waarop jij je ineens bewust bent van je armen of gedachten over je armen?
  • Schrijf eens op waarom het belangrijk is dat jij de regie voert over jouw armen als je op het podium staat. Is het waar dat jij de regie over je armen moet voeren op het podium? Schiet je er iets mee op, of wordt het eigenlijk alleen ongemakkelijker?
  • Oefen deze week thuis eens een paar dagen met overdreven en nadrukkelijk je armen overal bij inzetten. Bewust de regie nemen over je armen. Als je praat met je partner, je kinderen of de buren. Aan het einde van die dagen schrijf je op wat je hebt ervaren. Hoe is het gegaan? Wat heeft het met jou gedaan? Wat waren de reacties? En ben je er iets mee opgeschoten?

Presenteren op het podium

Wanneer ik op het podium sta, helpt het mij als spreker om mijn armen te gebruiken om mijn woorden kracht bij te zetten. Eerlijk gezegd denk ik daar nu niet zo vreselijk over na. Maar tijdens mijn allereerste presentatie voor mijn studie Kunstgeschiedenis, jaren geleden was dat wel anders, want dat vond ik toen toch wel een beetje spannend. Ik hield een betoog over de connectie tussen “Engelen en Eieren in de iconografie van de koepel van basiliek in Florence” en ik had voor die gelegenheid mijn favoriete bloesje met waaiermouwen aangetrokken. Terwijl ik allerlei items aanwees in het beeld liet ik me helemaal meeslepen door mijn verhaal. De feedback die ik kreeg van mijn docent was niet echt inspirerend: ‘Tsja, die wapperende mouwen van jou deden me wel aan Engelen denken, maar van de rest van je verhaal heb ik niks kunnen volgen’.

Tip: Laat ze gewoon hun ding doen!

Dus mijn punt is: je kunt je armen gewoon hun gang laten gaan, ze doen het al jaren zelf. Gebruik ze om de woorden die in jouw betoog van belang zijn, te ondersteunen, maar op een rustige en krachtige manier. Want wappermouwen zou ik dan weer niet aanraden…

Blijer Presenteren

Wil jij weten hoe je blijer kunt presenteren? In mijn boek deel ik allerlei tips, ervaringen en oefeningen die je direct kunt toepassen. Je kunt een gratis voorproefje van ‘Het Groot ABC voor Blijer Presenteren‘ downloaden op de site.

 

 

Alle verhalen die op deze site verschijnen zijn eigendom van Dikscommuniceert en mogen alleen worden gebruikt na toestemming vooraf van de eigenaar.

Dit blog werd eerder gepubliceerd op Nibblr. 

 

Dit delen:

  • Klik om te delen met Twitter (Wordt in een nieuw venster geopend)
  • Klik om te delen op Facebook (Wordt in een nieuw venster geopend)

Gerelateerd

  • Facebook
  • Twitter
  • Reddit
  • Google+
  • LinkedIn
  • E-Mail

Leave a reply Reactie annuleren

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

WIL JE MEER WETEN OVER BLIJER PRESENTEREN, STORYTELLING OF PITCHEN?

Archieven

  • februari 2025
  • augustus 2024
  • juli 2024
  • juni 2024
  • mei 2024
  • maart 2024
  • februari 2024
  • oktober 2023
  • augustus 2023
  • juli 2023
  • juni 2023
  • mei 2023
  • april 2023
  • januari 2023
  • november 2022
  • oktober 2022
  • september 2022
  • augustus 2022
  • juli 2022
  • mei 2022
  • april 2022
  • maart 2022
  • januari 2022
  • december 2021
  • november 2021
  • oktober 2021
  • september 2021
  • augustus 2021
  • juli 2021
  • juni 2021
  • mei 2021
  • april 2021
  • maart 2021
  • februari 2021
  • januari 2021
  • december 2020
  • november 2020
  • oktober 2020
  • september 2020
  • augustus 2020
  • juli 2020
  • juni 2020
  • mei 2020
  • april 2020
  • maart 2020
  • februari 2020
  • januari 2020
  • december 2019
  • november 2019
  • oktober 2019
  • september 2019
  • augustus 2019
  • juli 2019
  • juni 2019
  • mei 2019
  • april 2019
  • maart 2019
  • februari 2019
  • januari 2019
  • december 2018
  • november 2018
  • oktober 2018
  • september 2018
  • augustus 2018
  • juli 2018
  • juni 2018
  • mei 2018
  • april 2018
  • maart 2018
  • februari 2018
  • januari 2018
  • december 2017
  • november 2017
  • oktober 2017
  • september 2017
  • augustus 2017
  • juli 2017
  • juni 2017
  • mei 2017
  • april 2017
  • maart 2017
  • februari 2017
  • januari 2017
  • december 2016
  • november 2016
  • oktober 2016
  • september 2016
  • augustus 2016
  • juli 2016
  • juni 2016
  • mei 2016
  • april 2016
  • maart 2016
  • februari 2016
  • januari 2016
  • december 2015
  • november 2015
  • oktober 2015
  • september 2015

Categorieën

  • ambtenaren
  • Blogreeks 'Het gevoel van'
  • Geen categorie
  • Mijn verhaal
  • ondernemen
  • Pitchen
  • Presentatiecoaching
  • Storytelling
  • Themablog

Social links

Menu

  • Wat doet Diks
  • Wie is Diks
  • Reviews
  • Blog
  • Contact
  • Privacy Verklaring
  • Algemene Voorwaarden

BLOGS

  • Kent u deze man?
  • Boeie!
  • Jouw verhaal is goud waard!
  • Impact door enthousiasme
  • Tips voor meer impact!
  • Talenten

DIKSCOMMUNICEERT

Marjolein Diks
Vroesenlaan 46a
3039 DZ Rotterdam

telefoon: 010-2037616
mobiel: 06 54 90 73 07
email: spreken@dikscommuniceert.com
KvK: 55594549

© 2015- 2020 Dikscommuniceert. Design by _blank and Think But Why